Cin Nedir ?

12302249-256-k690321Kuran-ı Kerim’de “Cinleri de daha önce zehirli ateşten yani şiddetli sam ateşinden yaratmıştık” buyuruluyor. İslam inancına göre göze görünen ve maddi yapıya sahip olan insanlar balçıktan yaratılmıştır veya insanın yaratıldığı sırada dünyadaki ortam balçık şeklindedir. Buna karşılık göze görünmeyen bir yapıya sahip olan cinler yaratıldıkları sırada dünyadaki ortamın kızgın alev ve dumanlar saçan bir ortam olduğu Kur’an-ı Kerim’in ifadelerinden anlaşılıyor.
Cinler hacmi ve kütlesi olmayan bu alemde bir başka boyutta bulunan (yaşayan) varlıklardır.

Halk dilinde Cin erkek, Peri de kadın olarak düşünülür. Gerçekte de durum farklı değildir. Cinler de erkekli dişili bir yaşam sürerler; doğarlar yaşarlar ürerler ve ölürler. İnançları ve idealleri vardır. “CİN” adı geçtiği zaman genelde hepimizin içine düştüğü büyük bir yanılgı vardır!.. Hemen aklımıza kısa boylu ayakları ters kulakları uzunca göz bebekleri dikine çok seri hareket edebilen her kılıkta görünebilen varlıklar gelir… Ya da beyninde belirli bozuklukları olan kişilerin görmüş olduğu halusünasyonlar diye adlandırılır.

Cinler de insanlar gibi Allah’a karşı yaptıklarından sorumludurlar. Yani Allah’ın emir ve yasakları da cinlere iletilmiş, onların bir kısmı inanmış bir kısmı ise Allah’a inanmamıştır.

Kuran-i Kerim’de bildirildiği gibi cinler dumansız ateşten yaratılmıştır. Diğer bir deyişle bir enerji birikimidir. Yani şöyle tanımlayabiliriz. Cinler hacmi ve kütlesi olmayan bu alemde bir başka boyutta bulunan (yaşayan) varlıklardır.

‘BEN O CİNLERI DE İNSANLARI DA ANCAK BANA KULLUK ETSİNLER DİYE YARATTIM.’ (Zâriyet surêsi ayêt: 56) Diyor ayeti-i Kerimin mealinde.

Bu arada cinlerin ilk atasının CANN isminde bir varlık olduğunu yine Kuran dan öğreniyoruz. ’CANN IDA YALIN BİR ATEŞTEN YARATTI’ (Rahman suresi ayet: 15) Yine Kuran’in bir çok Ayetinde Cinlerin; Ateş halinde bulunan dünyanın içine merkezine kadar inmek göklerde ışık hızında gezinmek ve benzeri işler yapabilmek için zorlanmadıkları anlatılıyor. Ama Dünya ve çevresinden ayrılamadıklarını da Kurandan öğreniyoruz. Özetle Cinlerin kalbi gözü kulağı aklı zekası vardır. Kendilerinden başkasına gizliler ama birlikte yaşıyorlar. Nefisleri vardır. İsimleri vardır, beslenirler ve çok uzun yaşasalarda onlarda ölüyorlar diyebiliriz. Cinlerin yaradılışı insanlardan öncedir. Bildiğimiz Şeytan lanetlenmeden önce cinlerin ileri gelenlerinden biriydi. Allah-i Tealanin emrine karşı gelen Şeytan sonsuza dek lanetlendi. Şimdi diyeceksiniz ki madem bir başka boyut söz konusu cinler insanlara nasıl zarar verebiliyorlar? Evet haklısınız. Ancak bazı durumlarda bu boyutların kapısı açılıyor. Aşırı korkuyla Aşırı sevinçle Cin ve Ruh daveti yapmakla Mistizmi yanlış kullanmakla Başkalarının size büyü yapmalarıyla Bu ve bunun gibi durumlarda cinler yaşantımızı alt üst edebiliyorlar. Cinlerin verdiği zararlardan kurtulmak ve korunmak elbette mümkündür. Ancak yinede bilinçsiz yapılan korunma yarar yerine zarar verebilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!